Cantilena
Koncert Kolęd na inaugurację Roku Jubileuszowego 40 Lecia CANTILENY
Poniedziałek, 24 Styczeń 2022 14:34

W niedzielę 23 stycznia 2022 r. w Kościele pw. Nawiedzenia NMP ( Fara) bezpośrednio po Mszy Św. odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu CANTILENY. Żywe i bardzo serdeczne przyjęcie koncertu przez słuchających dało wykonawcom pełną satysfakcję. Chór stanowił także oprawę muzyczną Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem Ks. Proboszcza dra Wiesława Białczaka. We wprowadzeniu do Mszy Św. Ks. Proboszcz bardzo serdecznie powitał Chór, podziękował za 40 letnią współpracę Chóru z Parafią Farną w zakresie oprawy muzycznej bardzo wielu uroczystości religijnych, gratulował wielu sukcesów artystycznych na arenie ogólnopolskiej i życzył pomyślności na dalsze lata.
Dla 10 Chórzystek spośród 26 biorących udział w niedzielnym Koncercie był to pierwszy z CANTILENĄ wykonywany program śpiewów liturgicznych (stałe części mszy, a także pieśni liturgiczne). Pod nieobecność starszej chórzystki-psalmistki, psalmy wykonała Wiktoria Drężewska z klasy I E. Uczyniła to znakomicie. W przygotowaniu niedzielnego koncertu zaangażowana była Przewodnicząca Samorządu Chóru, prowadząca Koncert – Martyna Duda z klasy II E i jej koleżanki Chórzystki z tejże klasy.
Bardzo dziękujemy Proboszczowi Parafii Farnej za piękne słowa skierowane do Chóru CANTILENA podczas niedzielnej uroczystości.
Bardzo dziękujemy Chórzystkom CANTILENY za piękny koncert inaugurujący Jubileusz 40 lecia Chóru CANTILENA. Dziękujemy także Rodzicom, którzy zapewnili swoim córkom Chórzystkom dojazd do Ostrołęki z odległych miejscowości (Zawady, Baranowo, Wykrot, Goworowo i inne), będąc także uczestnikami pięknej uroczystości w ostrołęckiej Farze.
Dziękujemy Panu Grzegorzowi Zawrotnemu za serwis zdjęciowy i film z uroczystości.
Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem dyrygenta chóru Pana Profesora Henryka Gadomskiego. Program koncertu został szczegółowo zaplanowany i przygotowany przez dyrygenta oraz poprzedzony wielogodzinnymi próbami. Pan Henryk Gadomski jak zwykle wykazał się wyjątkową pracowitością i muzycznym talentem, co zostało entuzjastycznie potwierdzone przez publiczność uczestniczącą w wydarzeniu. Chórowi i Panu Profesorowi życzymy dalszych sukcesów i owocnego przeżywania jubileuszu.

Dyrekcja II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Ostrołęce

Zmieniony: Poniedziałek, 24 Styczeń 2022 14:55
 
Jak co roku od lat… , ale nieco inaczej
Czwartek, 16 Wrzesień 2021 12:58

1__IMG_20210913_104525_DRO_Copy.jpg

Zakończyły się prace związane z naborem uzupełniającym do Chóru Szkolnego CANTILENA.

13 września w szkolnej sali gimnastycznej miało miejsce oficjalne włączenie 20 uczennic naszej Szkoły do Chóru.

W latach poprzednich podobne włączenie odbywało się po kilkutygodniowym przygotowaniu głosowym,
po czym następował przydział głosu chóralnego, jednego z czterech: sopran I, sopran II, alt I, alt II.
Tym razem przydział głosu chóralnego nastąpił w momencie przyjęcia do Chóru,
a szkolenie odbywać się będzie w grupach głosowych z udziałem Chórzystek klas starszych a także pomocą starszych,
doświadczonych Chórzystek.

Spotkanie w rodzinie chóralnej zaszczycił swoją obecnością Dyrektor Szkoły Pan Krzysztof Jankowski,
który w swoim okolicznościowym wystąpieniu zwrócił uwagę, między innymi, na wyjątkowe zadanie aktualnego składu Chóru,
a mianowicie przygotowanie programu Koncertu Jubileuszowego z okazji 40 lecia Chóru CANTILENA w bieżącym Roku Norwidowskim.
Doceniając ważną rolę Chóru w promocji naszej Szkoły życzymy wszystkim Chórzystkom sukcesów w nauce i satysfakcji z
działalności artystycznej.

Zmieniony: Piątek, 24 Wrzesień 2021 13:20
 
Publikacja muzyczna z udziałem Chórzystek CANTILENY
Poniedziałek, 09 Sierpień 2021 10:38

Płyta_K._Giers_i_Ola_Sobiech__kopia.jpgPo kilkumiesięcznym przygotowaniu, Chórzystki CANTILENY: Katarzyna Giers i Aleksandra Sobiech, nagrały 9 pieśni w dialekcie kurpiowskim do wierszy wybitnej kurpiowskiej poetki Marianny Staśkiewicz z Kadzidła ( na załączonym zdjęciu), z muzyką Henryka Gadomskiego.

Nagrana płyta CD jest integralną częścią publikacji Związku Kurpiów pt. SPŚÉWÂJ PTÂSKU, SPŚÉWÂJ, zawierającej zapis melodii tychże pieśni a także opracowanie na zespół wokalny z akompaniamentem kapeli ludowej.

Autorka wierszy, Marianna Staśkiewicz otrzymała wiele prestiżowych nagród i odznaczeń za wybitne zasługi dla kultury i sztuki ludowej, między innymi: Nagrodę im O. Kolberga, Odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ ( 2005 r) i Medal GLORIA ARTIS ( 2013 r). Wybrane wiersze pochodzą ze zbioru POŹÉWÂJ ŹETRECKU z serii Biblioteczka Kurpiowska , której wydawcą jest Samorząd Gminy Kadzidło.

Gratulujemy naszym wybitnym Chórzystkom: Kasi Giers i Oli Sobiech, dużego sukcesu artystycznego w postaci pierwszej nagranej płyty i życzymy kolejnych sukcesów.
Dziękujemy Panu Jackowi Białobrzewskiemu – nauczycielowi naszej Szkoły- za dokonanie nagrania pieśni – materiału wyjściowego na płytę.

 

 

 

Zmieniony: Poniedziałek, 09 Sierpień 2021 10:50
Więcej…
 
Powrót CANTILENY do aktywności artystycznej
Piątek, 25 Czerwiec 2021 06:48

    Wystarczyło miesiąc wzmożonej pracy Chórzystek CANTILENY, po zakończeniu nauczania zdalnego, by przygotować program muzyczny złożony z 10 utworów chóralnych i wykonać na Uroczystej Mszy Św Dziękczynnej w Kościele pw. NNMP  ( Fara) , na zakończenie roku szkolnego  dla uczniów I i II Liceum Ogólnokształcącego w miniony wtorek 22 czerwca. Dla Chórzystek klas pierwszych, które po odejściu Chórzystek - tegorocznych Maturzystek, stanowią ponad 50%  aktualnego składu, był to w zasadzie pierwszy występ w Chórze CANTILENA. Spośród 37 Chórzystek aktualnego składu, aż 29 pochodzi spoza Ostrołeki. Fakt ten musi być  i jest brany pod uwagę w organizacji zajęć szkoleniowych a także koncertów Chóru.
    W przyszłym roku szkolnym wypada 40 lecie Chóru CANTILENA, ktory przed laty tworzyły mamy a nawet babcie obecnych Chórzystek i jest to fakt mobilizujący do zaprezentowanioa na tę okoliczność szczególnego programu na wysokim poziomie artystycznym. Obecny skład stać na taki program, co udowodniły Dziewczęta na występie w miniony wtorek 22 czerwca.

Zmieniony: Piątek, 25 Czerwiec 2021 07:02
 
O pieśniach kurpiowskich w TVP3
Czwartek, 04 Luty 2021 12:43

24 stycznia TVP 3 wyemitowała program – film o kulturze muzycznej Kurpiów. Do programu zaproszony został nauczyciel naszej szkoły – Pan Henryk Gadomski. Pan Profesor Gadomski jest znanym etnomuzykologiem, badaczem, dokumentalistą i popularyzatorem kurpiowskiej pieśni ludowej. Jest autorem wielu publikacji m.in.: 3 tomowego dzieła Puszcza Kurpiowska w pieśni z rękopisów ks. W. Skierkowskiego, Śpiewnika kurpiowskiego zawierającego 200 pieśni kurpiowskich ( nuty i tekst w dialekcie kurpiowskim).
Wypowiedzi Pana Henryka dotyczące kurpiowskich pieśni ilustrowane są fragmentami z koncertów zasłużonego dla kultury polskiej Zespołu Pieśni i Tańca KURIANKA z Kadzidła.
Serdecznie zachęcam do obejrzenia ciekawego filmu, który można wykorzystać np. na lekcjach wiedzy o kulturze, godzinach wychowawczych itp.

Wojciech Domański

Zmieniony: Czwartek, 04 Luty 2021 13:56
 
Nabór uzupełniający do CANTILENY zakończony
Czwartek, 17 Wrzesień 2020 11:36

img 2879 1024W gronie CANTILENY serdecznie witamy Chórzystki z klas pierwszych II Liceum. Zakończył się nabór uzupełniający, który cyklicznie, powtarza się na początku każdego roku szkolnego, a w przypadku CANTILENY – od 1982 roku! Chór został założony 38 lat temu przy Studium Nauczycielskim na bazie którego w 1988 roku powstało II LO.
    Bogata historia Chóru, a tym bardziej znaczące w skali kraju osiągnięcie w ogólnopolskich konkursach chóralnych, między innymi 4 krotnie ZŁOTY KAMERTON – Złoty Medal za I miejsce w finale Centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Bydgoszczy ( 2007 r, 2012 r, 2014 r., 2016 r.) zobowiązuje do utrzymania wysokiego poziomu artystycznego Chóru.
    Stawiane wymagania adeptkom sztuki wokalnej są wysokie ale realne. Tegoroczny nabór uzupełniający, którego efektem jest przyjęcie 25 uczennic klas pierwszych, napawa dużym optymizmem i nadzieją na wzbogacenie dorobku Chóru ( koncerty, nagrania) o wartościowe i piękne wykonania utworów chóralnych kompozytorów dawnych i współczesnych.
    A oto 25 wspaniałych Dziewcząt CANTILENY uczennic klas pierwszych II LO im. C.K. Norwida w Ostrołęce ( w kolejności alfabetycznej)
Budniak Maria, Dawid Amelia, Dolata Julia, Drężek Agata, Duda Martyna, Duszaka Alicja, Gaj Emilia,Gąsior Natalia, Korczakowska Dominika, Kowalczyk Aleksandra, Koziatek Maja, Kurpiewska Alicja, Łaszkiewicz Antonina, Mroczkowska Oliwia, Mróz Sandra, Niedźwiecka Małgorzata, Nowocińska Oliwia, Piórecka Oliwia, Rydel Aleksandra, Sobiech Aleksandra, Suchecka Anna, Szczepanek Zuzanna, Szok Magdalena, Tomczak Julia, Zaborowska Oliwia.

    Wszystkim nowoprzyjętym Chórzystkom życzę szybkiej integracji w CANTILENIE i satysfakcji z działalności artystycznej.
                            Dyrygent Chóru CANTILENA
                                Henryk Gadomski

 
CANTILENA pracowicie rozpoczęła nowy rok szkolny.
Czwartek, 03 Wrzesień 2020 07:44

  Tradycyjnie od wielu lat szkolną uroczystość inaugurującą rok szkolny poprzedziła uroczysta Msza Św. w najstarszej ostrołęckiej Świątyni - w Kościele p.w. Nawiedzenia NMP ( Fara) dla społeczności szkolnej I i II Liceum Ogólnokształcącego. Tak było i tym razem mimo niesprzyjających okoliczności związanych z ograniczeniami i długą przerwą w nauce wymuszoną przez trwającą pandemię Covid 19. Dziewczęta CANTILENY poświęciły sporo czasu w ostatni dzień sierpnia, żeby przygotować program oprawy uroczystej Liturgii. I powiodło się znakomicie. Oprócz stałych części Mszy św. (KYRIE, GLORIA, ALLELUJA, SANCTUS, AGNUS DEI) Chór wykonał kilka pieśni liturgicznych, w tym po raz pierwszy utwór pt. "Wspaniały Dawco Miłości" ( na Ofiarowanie) z recytacją Patrycji Łasiewickiej. Psalmy   pięknie wykonała Kasia Giers.                                        

  Po południu w tym samym dniu, w kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej, CANTILENA brała udział w oprawie muzycznej miejskiej uroczystości patriotyczno - religijnej w Kościele p.w. Św. Franciszka z Asyżu.                       

  Mimo ogromnego wysiłku fizycznego w tym dniu związanego także z dojazdem wielu Chórzystek spoza Ostrołęki, na twarzach Dziewcząt nie widać było zmęczenia lecz radość z pięknie wykonanego programu i zapał do nauki i podnoszenia artystycznych umiejętności na wyższy poziom. Brawo Dziewczęta!
     

Zdjęcia w Farze – Pan Grzegorz Zawrotny                                

Zdjęcia w kościele pw. Św. Franciszka -  Chórzystki: Patrycja Łasiewicka i Krysia  Cholewa

Zmieniony: Czwartek, 03 Wrzesień 2020 07:48
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 2 z 16