Cantilena
„Śladańϊ Kurpśów” z udziałem CANTILENY
Czwartek, 07 Marzec 2019 08:49

190305 Sladami KurpiowGrupa Chórzystek CANTILENY pochodzących z Gminy Kadzidło w składzie: Kasia Giers, Daria Kaczyńska, Izabela Trzcińska i Klaudia Trzcińska uczestniczyła w programie dorocznej cyklicznej imprezy folklorystycznej   ŚLADAŃI KURPŚÓW, która odbyła się 5 marca b.r. w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle. Dziewczęta przygotowały pogram dedykowany nestorce kurpiowskich artystów i twórców ludowych, 90 – letniej Mariannie Staśkiewicz z Kadzidła, znakomitej twórczyni kurpiowskich wycinanek i koronek a także znanej, nie tylko w regionie kurpiowskim, poetce ludowej, odznaczonej medalem ZASŁUZONY DLA KULTURY POLSKIEJ i Medalem GLORIA ARTIS. Nasze Chórzystki wykonały między innymi dwie dwugłosowe pieśni do wierszy w dialekcie kurpiowskim Marianny Staśkiewicz ze zbioru „POŹÉWAJ ŹETRECKU”, a mianowicie: „Łu méj mamy w łogródecku” i „Juz wsystke studźënky” z muzyką dyrygenta CANTILENY, mającego tytuł Honorowego Obywatela Gminy Kadzidło. Znakomite, premierowe wykonanie naszych Dziewcząt spotkało się z serdecznym przyjęciem licznie zgromadzonej publiczności. Autorem zdjęć jest Mirosław Grzyb.

Zmieniony: Czwartek, 07 Marzec 2019 11:50
 
Koncert Noworoczny w Farze
Poniedziałek, 28 Styczeń 2019 09:15

190127 Cant w FarzeW niedzielę, 27 stycznia 2019 r w Kościele pw. NNMP ( Fara) odbył się Koncert Kolęd połączonych Chórów: Chóru Szkolnego CANTILENA i Ostrołęckiego Chóru Nauczycielskiego.  Serdeczne przyjęcie naszego programu będące wyrazem oceny naszych chóralnych propozycji przez słuchaczy i uczestników Liturgii a także Gospodarza Parafii - Księdza Proboszcza dra Wiesława Białczaka, sprawiło nam dużą satysfakcję artystyczną, wynagrodziło trud związany chociażby z dojazdem do Ostrołęki Chórzystek z odległych miejscowości, m.in. z miejscowości: Łyse, Myszyniec, Goworowo, Troszyn, Tatary, Obierwia i innych.
W Koncercie po Mszy Św . zabrzmiały nie tylko powszechnie znane i lubiane kolędy, jak BRACIA PATRZCIE JENO, DZISIAJ W BETLEJEM, PRZYBIEŻELI DO BETLEJEM, także kolędy mniej znane, dawne, prawie zapomniane kolędy jak: CIESZMY SIĘ I POD NIEBIOSY czy WIWAT DZISIAJ BOSKIEJ ISTNOŚCI. NA zakończenie Koncertu zabrzmiał utwór pt. NOWY ROK z tekstem Ignacego Kraszewskiego i muzyką Dyrygenta Chóru, skomponowany w grudniu 2018 roku. Wykonawczynią pięknych recytacji była Natalia Sobocińska, która wraz z Klaudią Trzcińską wykonały także Psalmy podczas Mszy Św.

Foto: Natalia Mierzejewska

 
HEJ, KOLĘDA, KOLĘDA....
Poniedziałek, 17 Grudzień 2018 08:05

Pduet_Choru_-_midi.jpgolskie kolędy należą do najpiękniejszych pieśni tego gatunku w świecie katolickim. Polskie kolędy (LULAJŻE JEZUNIU, MIZERNA CICHA, JEZUS MALUSIEŃKI, WŚRÓD NOCNEJ CISZY, W ŻŁOBIE LEŻY, PÓJDŹMY WSZYSCY DO STAJENKI i wiele innych) były inspiracją twórczą dla wielu polskich kompozytorów z F. Chopinem, S. Moniuszką, W. Lutosławskim na czele. Twórcami kolęd bywa także prosty lud. Kolędy ludowe są często źródłem wiedzy o życiu doczesnym, smutkach i radościach ale także o pojmowaniu w swoisty sposób Narodzenia Syna Bożego. Jedną z najpiękniejszych kurpiowskich kolęd jest wielozwrotkowa kolęda - pastorałka SCĘŚLIWE BETLEJEM.
      14 grudnia 2018 r. duet Chóru CANTILENA II LO w składzie: Klaudia Trzcińska i Natalia Sobocińska dokonał nagrania tej kolędy w opracowaniu 2 głosowym H.Gadomskiego. Kolęda SCĘŚLIWE BETLEJEM w dialekcie kurpiowskim znajdzie się kolejnej płycie przygotowywanej przez CANTILENĘ. Życzymy przyjemnego odbioru.
Dziękujemy Panu Jackowi Białobrzewskiemu za nagranie kolędy i dokumentację fotograficzną.

Zmieniony: Poniedziałek, 17 Grudzień 2018 09:04
 
Nabór uzupełniający do Chóru Szkolnego CANTILENA w roku szkolnym 2018/2019
Poniedziałek, 26 Listopad 2018 08:16

Tradycyjnie już, z początkiem roku szkolnego, odbywa się nabór uzupełniający do szkolnego Chóru CANTILENA. Okres próbny dla nowoprzyjętych Chórzystek kończy się wraz z pierwszym występem w Chórze. W bieżącym roku szkolnym był to okres wyjątkowo krótki, bo już 15 października większość spośród nowoprzyjętych wystąpiła w programie podczas miejskiej uroczystości Dnia Nauczyciela w OCK, a następnie 26 października podczas Jubileuszu XXX lecia II LO. Niedługo po tej uroczystości, bo już 11 listopada, wzięły udział w dużym programie z okazji miejskiej uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w OCK. Dziewczęta włożyły dużo pracy, przygotowując ponad 20 utworów chóralnych. Jestem pełen uznania dla ich pracowitości i talentu muzycznego.
A oto 11 wspaniałych Chórzystek z naboru wrześniowego roku szkolnego 2018/2019. Na zdjęciu od lewej:
rząd I - Kasia G., Patrycja  Ł., Daria K., Alicja Sz.,
rząd II - Zuzanna Z., Patrycja T., Kasia G., Kasia K.
(nieobecne na zdjęciu: Natalia K.,  Kinga N., Ewelina Sz.)

alt
Fot. Jacek Białobrzewski

Zmieniony: Piątek, 07 Grudzień 2018 14:57
 
Koncert poświęcony pamięci Św. Jana Pawła II Papieża OJCZYZNA KIEDY MYŚLĘ...
Wtorek, 16 Październik 2018 07:37

181014 Koncert w Kadzile14 października 2018 r. w Kościele pw. Św Ducha w Kadzidle odbył się Koncert poświęcony pamięci Św. Jana Pawła II Papieża OJCZYZNA KIEDY MYŚLĘ... w którym na zaproszenie Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży wystąpiły połączone Chóry Henryka Gadomskiego, a mianowicie: Chór Dziewczęcy CANTILENA II LO w Ostrołęce i Ostrołęcki Chór Nauczycielski. W programie koncertu, którym dyrygował Jan Miłosz Zarzycki, wystąpiła także solistka Gabriela Toc (Rumunia) – sopran, Mariusz Bonaszewski – aktor. Na program koncertu złożyły się utwory: J.S. Bacha, A. Vivaldiego, T. Albinoniego, W.A. Mozarta, G. Bizeta, C. Francka. W finale zabrzmiała BARKA – ulubiony utwór Św. Jana Pawła II Papieża w wykonaniu orkiestry, połączonych Chórów i solistek. Dużym aplauzem publiczności zostały nagrodzone solistki CANTILENY: Amelia Żynda i jej młodsza siostra Łucja (9 lat), wykonująca solo drugą zwrotkę BARKI. (Łucja już niejednokrotnie, na zaproszenie Dyrygenta, występowała z Chórem CANTILENA w niektórych programach, m.in. w Koncercie kolęd i pastorałek. Wspólne koncerty CANTILENY z Łomżyńską Orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. W Lutosławskiego mają już swoją kilkuletnią tradycję. CANTILENA poczytuje to sobie za duży zaszczyt.

Zdjęcia: arch. Filh. Kameralna im W. Lutosławskiego w Łomży

Zmieniony: Wtorek, 16 Październik 2018 13:11
 
CANTILENA na Festynie MZK
Wtorek, 25 Wrzesień 2018 06:38

180922 Cant MZKW dniu 22 września (sobota) Chór CANTILENA wystąpił z programem muzycznym na Festynie MZK na zakończenie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W I części programu zatytułowanej: „JESIEŃ W POEZJI I W MUZYCE", Chór wykonał 3 utwory, które w naszym wykonaniu zabrzmiały po raz pierwszy, a mianowicie: CHÓR MYŚLIWYCH z opery: „Wolny strzelec" K.M. Webera z polskim tekstem A. Mickiewicza, ORZECH - muz.: M. Drobner do tekstu J. Brzechwy i ŻURAWIE - muz.: J. Matlakiewicza , słowa: H. Parysewicz.

W II części programu zatytułowanej: "WYTĘSKNIONEJ OJCZYŹNIE – W 100 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI" zabrzmiały: 2 pieśni kurpiowskie: POD KANIEŃCEM, MARŚ POLACY w opracowaniu dyrygenta Chóru i O, DZIĘKI CI PRZESZŁOŚCI – muz. T. Sygietyńskiego, KOCHAM CIĘ POLSKO – muz.: A. Banasiewicza do słów A. Przemyskiej.

Partię solową wykonała Weronika Popiołek i duet: Karolina Watrakiewicz + Diana Oleszczak. Akompaniament ( skrzypce) – Maja Pliszka. Koncert prowadziła Natalia Sobocińska. Był to bardzo udany występ mimo trudnych warunków pogodowych – chłodno i przy silnym wietrze.
Zdjęcia: Pan Grzegorz Zawrotny

Zmieniony: Wtorek, 25 Wrzesień 2018 07:19
 
CANTILENA godnie zakończyła rok szkolny
Środa, 27 Czerwiec 2018 09:39

Na zakończenie roku szkolnego 2017/2018 w Kościele p.w. Nawiedzenia NMP ( Fara) w Ostrołęce w dniu 22 czerwca odbyła się uroczysta Msza Św Dziękczynna dla społeczności szkolnej II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida i I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Bema w Ostrołęce. W uroczystości uczestniczyły także poczty sztandarowe obydwu Szkół. Oprawę muzyczną uroczystości wykonał Chór CANTILENA. Oprócz stałych części Mszy Św. ( Kyrie, Gloria, Alleluja, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei), tradycyjnie już CANTILENA wykonuje na zakończenie roku szk. jeden utwór po raz pierwszy ( w aktualnym składzie). Tym razem był to utwór kompozytora francuskiego Cesara Francka -PANIS ANGELICUS  ( Chleb Aniołów). Wykonała go czysto, stylowo i z dużą starannością Diana Oleszczak z Chórem CANTILENA i akompaniamentem Maji Pliszki ( skrzypce). Maja Pliszka ponadto akompaniawała także wykonaniu innych, utworów zarówno podczas Mszy Św jaki i w uroczystości na Hali Widowiskowo-Sportowej. Psalmy ( trudne rytmikcznie teksty),  wykonały czysto i z dużą swobodą, nasze niezawodne Chórzystki - Psalmistki: Natalia Sobocińska i Klaudia Trzcińska. Klaudia ponadto akompaniowała na wiolonczeli wraz z Mają P. ( skrzypce) utworom wykonywanym przez Chór w tym dniu na Hali Widowiskowo -Sportowej. Oprócz Polskiego Hymnu Narodowego i Gaude Mater Polonia w oroczystości tej miało miejsce premierowe wykonanie utworu T. Sygietyńskiego - O, DZIĘKI CI PRZESZŁOŚCI. Był to jeden z utworów przygotowywanych na jesienny koncert z okzji 100 Lecia Odzyskania Niepodległości Polski.

Autorem zdjęć jest Grzegorz Zawrotny.

Zmieniony: Środa, 05 Wrzesień 2018 12:05
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 3 z 15