Cantilena
CANTILENA w Farze
Wtorek, 31 Styczeń 2017 21:13

         29 stycznia 2017 roku ( niedziela ) w najstarszym ostrołęckim kościele p.w. Nawiedzenia NMP ( Fara) w Ostrołęce, CANTILENA współnie z Ostrołęckim Chórem Nauczycielskim wystąpiła z programem kolęd i pastorałek;

        *  Połączone Chóry stanowiły oprawę muzyczną Mszy Św. o godz. 10.00

                 Oprócz stałych części Mszy Św.: KYRIE, GLORIA, ALLELUJA, SANCUS i BENEDICTUS wykonano kilka kolęd, między innymi: WESOŁĄ NOWINĘ BRACIA SŁUCHAJCIE, MIZERNA CICHA, W ŻŁOBIE LEŻY, CIESZMY SIĘ. Psalmy wykonaływ duecie: Klaudia Trzcińska i Amelia Żynda. Dla Amelii był to debiut w tej roli, dodajmu, - dubiut bardzo udany.

      *  Bezpośrednio  po Mszy Św. połączone Chóry wykonały kilka kolęd w nowym opracowaniu, między innymi: ŚWIATŁO WSCHODZI, TRYUMFY KRÓLA NIEBIESIEGO, JEZUS MALUSIEŃKI, BRACIA PATRZCIE JENO, CICHA NOC, PÓJDZMY WSZYSCY.

          Był to trzeci i ostatni koncert kolę w wykonaniu CANTILENY w minionym okresie Bozonarodzeniowym. Wszystkie koncerty z dużą swobodą i wdziękiem prowadziła Oliwia Dzbeńska

 

 

Zmieniony: Środa, 01 Luty 2017 11:39
 
Koncert Noworoczny w II LO
Poniedziałek, 16 Styczeń 2017 11:27

    11 stycznia w II LO odbył się Koncert Noworoczny dla Rodziców uczniów II LO i zaproszonych Gości. W części I zaprezentowały się Złote Medalistki XXXVI Ogólnopolskiego Konkursu Chóru Bydgoszcz' 2016 prezentując wybrane 3 utwory,a mianowicie: MARZENIE, COŚ TAM W LESIE STUKNĘŁO, SANCTUS z "Missa brevis" J. Świdra. W części II wystąpił Chór w pełnym składzie, z udziałem także Chórzystek przyjętych z początkiem bieżącego roku szkolnego. W tej części wykonano program słowno - muzyczny z wykorzystaniem kolęd i pastorałek w nowym opracowaniu a także teksty o tematyce Bożonarodzeniowej polskich poetów. Brzmienie Chóru wzbogacił akompaniament Chórzystek - Kasi Staśkiewicz ( skrzypce ) i Klaudii Trzcińskiej ( wiolonczela). W partii solowej KOŁYSANKI BOŻONARODZENIOWEJ węgierskiego kompozytora L. Bardosa, wystąpiła 7 letnia Łucja Żynda, która wzruszyła swoim śpiewem nie tylko Rodzinę obecną na koncercie. Z dużą swobodą i wdziękiem prowadziła Koncert Oliwia Dzbeńska. Niezwykle serdeczne przyjęcie Koncertu było największym podziękowaniem dla wspaniałych Dziewcząt CANTILENY. Dyrygent Chóru serdecznie dziękuje Pani Hannie Puch ( Pedagog Szkolny) pomysłodawczyni Koncertu i osobom które zorganizowały ten niezwykły Koncert.

 Zmieniony: Środa, 18 Styczeń 2017 10:56
 
CANTILENA na Jubileuszu XX lecia Związku Kurpiów
Poniedziałek, 05 Grudzień 2016 12:22

            Z okazji Jubileuszu XX Lecia Związku Kurpiów 27 listopada ( niedziela ) w ostrołęckiej Farze CANTILENA wzięła udział w oprawie muzycznej uroczystej Dziękczynnej Mszy Św. koncelebrowanej pod przewodnictwem J.E. Ks.Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. 19 osobowa grupa Chórzystek wykonała także specjalny program okolicznościowy bezpośrednio przed Mszą Św. Psalmy podczas Mszy Sw. wykonały: Klaudia Trzcińska i Paulina Giers 
CANTILENA dla uczestników Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej
Poniedziałek, 28 Listopad 2016 12:44

    Na zaproszenie Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego – organizatora Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, 25 listopada w auli Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostrołęce CANTILENA przedstawiła specjalny program słowno – muzyczny zbieżny z tematem Konferencji: WIEKOWE BOGACTWO KATOLICYZMU. W 1050 ROCZNICĘ CHRZTU POLSKI. W programie rozpoczętym Hymnem na 1050 rocznicę Chrztu Polski – GDZIE CHRZEST TAM NADZIEJA,  znalazły się 2 pieśni związane z losami naszej chrześcijańskiej Ojczyzny, a mianowicie: BOGURODZICA  i ROTA, pełniące rolę polskiego hymnu narodowego do czasu ustanowienia w 1927 roku MAZURKA DĄBROWSKIEGO, Polskim Hymnem Narodowym.  Ponadto Chór wykonał kilka utworów o treści patriotycznej odnoszących się do historycznych wydarzeń z dawnych dziejów Polski, między innymi dwie pieśni kurpiowskie w dialekcie kurpiowskim nawiązujące do obrony granic Rzeczpospolitej w XVII w na dalekim Podolu ( dziś w granicach Ukrainy) przed najazdem Turków:- MARŚ  POLACY  i POD KAMIEŃCEM. Nasza solistka – Angelika Dzięgielewska – pięknym frazowaniem i stosowną zmienną dynamiką – od forte do pianissimo -  potrafiła stworzyć klimat zasłuchania, skupienia i wzruszenia słuchaczy. Także, sprawdzone już i doświadczone duety: Paulina Giers i Klaudia Trzcińska oraz Daria Dudziak i Angelika Dudziak z dużą swobodą i pięknym, czystym dźwiękiem wykonały swoje partie w pieśniach: POD KAMIEŃCEM i GDZIE CHRZEST TAM NADZIEJA. Program prowadziły: Natalia Brzozowska i Julia Żerańska. Był to ich debiut w tej roli – dodajmy – debiut bardzo udany.

 


 
CANTILENA godnie uczciła Narodowe Święto Niepodległości
Poniedziałek, 14 Listopad 2016 07:58

    CANTILENA godnie uczciła Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2016 r. W pełnym składzie, z udziałem Chórzystek z klas I przyjętych we wrześni b.r.( na zdjęciu/filmie - w kamizelkach) wykonaliśmy świąteczny program słowno - muzyczny:
    godz. 12.00 OCK. Uroczysta Sesja Rady Miasta
    godz. 15.00 - Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. W. Skierkowskiego w Myszyńcu, wypełniony utworami o treści patriotycznej, żołnierskiej, powstańczej. Oprócz znanych pieśni z okresu powstań narodowych i walk w obronie Rzeczpospolitej ( MARSZ OBOZOWY, WARSZAWIANKA, PIECHOTA, MARSZ I BRYGADY, ROTA i inne), znalazły się 2 pieśni ze zbioru Ks. W. Skierkowskiego "Puszcza Kurpiowska w pieśni" opracowane na Chór, solistę z towarzyszeniem skrzypiec: MARŚ POLACY w wykonaniu Angeliki Dzięgielewskiej i " POD KANIEŃCEM POD PODOLSKIM w wykonaniu duetów:1/ Paulina Giers i Klaudia Trzcińska, 2/ Daria Dudziak i Angelika Dudziak/Dominika Wodeńko. Aplauz publiczności ( na stojąco) skłonił do 2 bisów tak w Ostrołęce jak i w Myszyńcu. Akompaniament  ( skrzypce ) - Kasia Staśkiewicz, recytacje i prowadzenie programu - Oliwia Dzbeńska. To był bardzo udany Dzień.Zmieniony: Poniedziałek, 14 Listopad 2016 10:58
 
Pielgrzymka chórzystek
Poniedziałek, 07 Listopad 2016 14:43

W dniu 28 października miałem przyjemność wziąć udział w wyjeździe naszych chórzystek z klas maturalnych na Jasną Górę. Dziewczęta wraz z panem Henrykiem Gadomskim stworzyły niemalże rodzinny klimat ubogacając naszą podróż śpiewem i wzajemną życzliwością. Podczas pobytu na Jasnej Górze wykazały się wysoką kulturą bycia, świetnym zmysłem organizacyjnym i zaradnością. Reprezentując naszą szkołę uroczyście wykonały aklamację "Alleluja" podczas głównej mszy w bazylice oraz Psalm responsoryjny, co spotkało się z uznaniem głównych organizatorów pielgrzymki. Pobyt na Jasnej Górze był czasem nie tylko pogłębionej modlitwy o rozeznanie drogi życiowej ale także podziękowaniem za owoce wytężonej pracy w Chórze Cantilena. Wyjazd chórzystek do Częstochowy tuż po zdobyciu Złotego Kamertonu jest niewątpliwie ważnym domknięciem i wymownym znakiem dla nas wszystkich, którzy podejmujemy wysiłki i starania, by wychowywać młodzież do wartości. Panu Henrykowi Gadomskiemu i chórzystom jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów a za świadectwo wiary, którym jestem osobiście zbudowany - dziękuję. Krzysztof Jankowski.

 Zmieniony: Poniedziałek, 07 Listopad 2016 14:55
 
Wspomnienie Konkursu Chórów
Czwartek, 27 Październik 2016 12:38

Po raz pierwszy miałam zaszczyt towarzyszyć naszemu szkolnemu chórowi Cantilena podczas Ogólnopolskiego Konkursu Chórów w Bydgoszczy i byłam zauroczona podniosłością całej imprezy i atmosferą tam panującą.  Nasze chórzystki dostarczyły mi wielu silnych emocji i  wzruszeń. Były wspaniałe! Miałam też okazję obserwować je od strony mniej oficjalnej,w ich codziennych relacjach i ujęły mnie wzajemną troską i dbałością o siebie, życzliwością oraz głęboką więzią, jaka łączy je z dyrygentem, Panem Henrykiem Gadomskim. Pragnę podzielić się z Państwem zdjęciami zrobionymi  od kuchni. Kilka pierwszych zdjęć pokazuje dziewczęta na parę chwil przed występem, w garderobie. Następne dokumentują je już po konkursie, podczas wspólnego wyjścia na lody. Takie wspólne wyjście to już tradycja! Na zdjęciach widać naszą ubiegłoroczną maturzystkę,również chórzystkę, Kingę Burchacką, która przyjechała z Warszawy specjalnie na Konkurs by wesprzeć nasze dziewczęta. To bardzo miłe i ogromnie jej za to jesteśmy wdzięczni.  Kolejne zdjęcia robione były podczas zorganizowanego wieczorem Pikniku, gdzie nasze dziewczyny odreagowały cały stres szalejąc i tryskając energią w tańcach i zabawach proponowanych przez organizatorów.   Na koniec kilka wspólnych zdjęć sprzed Filharmonii. Dziewczęta wróciły spełnione, z nagrodą. Bardzo serdecznie im gratuluję i mam nadzieję, że w przyszłości nadarzy się jeszcze okazja do wspólnego wyjazdu.

 

Hanna Puch (pedagog szkolny) 

Zmieniony: Czwartek, 27 Październik 2016 19:30
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 6 z 16