Cantilena
CANTILENA na uroczystości miejskiej Dnia Strażaka w Ostrołęce
Poniedziałek, 27 Maj 2019 06:48

190524 straz cantNa zaproszenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce CANTILENA i Ostrołęcki Chór Nauczycielski wykonały specjalny program muzyczny dla uczestników miejskich obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się w piątek 24 maja na placu przed siedzibą Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, delegacje służb mundurowych, dowództw Jednostek OSP z terenu powiatu ostrołęckiego i funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej.

W programie połączonych Chórów: CANTILENY z II LO i Ostrołęckiego Chóru Nauczycielskiego znalazły się nie tylko utwory wybrane z repertuaru tych Chórów ale także 4 najnowsze kompozycje dyrygenta połączonych Chórów, a mianowicie: 2 kompozycje do tekstów anonimowych nawiązujących do etosu Strażaka: MODLITWA  BEZIMIENNEGO  STRAŻAKA  i  HEJ, STRAŻAKU! A także 2 pieśni w dialekcie kurpiowskim do wierszy ludowej poetki z Kadzidła – Marianny Staśkiewicz:  ŁU MEJ  MAMY  W  ŁOGRÓDECKU  i  JUZ  WSYSTKIE  STUDZIENKI. Partie solowe w pieśniach kurpiowskich wykonały Chórzystki CANTILENY: Kasia Giers i Daria Kaczyńska – rodowite Kurpianki z gminy Kadzidło. Program prowadziła z wdziękiem i dużą swobodą, Wiktoria Kowalczyk – Przewodnicząca Samorządu CANTILENY.

Bardzo dziękuję wszystkim Chórzystkom i Chórzystom  za pięknie wykonany program. Szczególne podziękowania kieruję do tegorocznych Absolwentek , które potrafiły pogodzić trud matur z przygotowaniem nowych utworów do dzisiejszego programu, a są to: Wiktoria Markowska, Karolina Ogniewska, Martyna Pędzich, Natalia Sobocińska, Klaudia Trzcińska, Klaudia Żebrowska

Dyrygent połączonych Chórów: CANTILENY i  OChN – Henryk Gadomski

Zmieniony: Wtorek, 28 Maj 2019 08:13
 
Kwietniowe pożegnania CANTILENY
Poniedziałek, 06 Maj 2019 12:12

190429 Kwietniowe pozegnania Cantileny     W ciągu 37 lat od powstania Chóru,  zwykle w końcu kwietnia, było tych trudnych chwil rozstania dokładnie 31. Pożegnanie pierwszego składu było po 6 latach od założenia Chóru w Studium Nauczycielskim, w którym cykl kształcenia przyszłych nauczycielek trwał 6 lat. Rok pierwszego pożegnania, czyli  rok 1988 , był zarazem pierwszym rokiem przyjęcia w skład Chóru uczennic II LO, bowiem na bazie kończącego się Studium Nauczycielskiego rozwijało się od tego roku II LO
    Pożegnanie tegoroczne, które miało miejsce w poniedziałek 29 kwietnia, było pod wieloma względami inne. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, żeby odeszło naraz 17 najbardziej doświadczonych Chórzystek, co stanowi dokładnie 50% aktualnego składu.
    W 37 letniej historii Chóru zdarzyło się w tym roku coś wyjątkowego; w grupie odchodzących pożegnaliśmy dwie Chórzystki CANTILENY, a mianowicie Martynę Pędzich i Klaudię Trzcińska, które  są 2 krotnymi laureatkami ZŁOTEGO KAMERTONU za I miejsce w Finale Centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Szkolnych w latach 2014 i 2016. Obydwie rozpoczęły przygodę z Chórem CANTILENA jeszcze jako uczennice gimnazjum. Pozostałe Chórzystki mają na swym koncie jeden ZŁOTY KAMERTON zdobyty w 2016 roku. W ciągu trzech lat darzył nas i wielu słuchaczy swoim pięknym i czystym brzmieniem duet psalmistek, który tworzyły, wspomniana wcześniej Klaudia Trzcińska i Natalia Sobocińska.
    Jak bez Was, 17 wspaniałych, mądrych i dobrze wychowanych Chórzystek , poradzą sobie w  zmniejszonym składzie o połowę, pozostające młodsze i mniej doświadczone Chórzystki ? Jeszcze do końca bieżącego roku szkolnego przed Chórem są  4 koncerty o zróżnicowanym programie. Bardzo liczę na Waszą pomoc po zakończonych egzaminach maturalnych.
    W dniu pożegnania tegorocznych 17 Chórzystek mój smutek mieszał się z radością i satysfakcją podczas Mszy Św. Dziękczynnej w Farze, na której Chór w pełnym składzie zaśpiewał utwory liturgiczne wyjątkowo pięknie i z wyjątkowym zaangażowaniem. Ten moment  zjednoczenia w pięknym śpiewie pozostanie w mojej pamięci na długo. Ostatnie wspólne zdjęcie przed pomnikiem Św. Jana Pawła II Papieża nie było przypadkowe. W roku 1991 w Łomży podczas pamiętnej pielgrzymka naszego Wielkiego Rodaka Papieża Jana Pawła II, CANTILENA wykonała 30 minutowy program bezpośrednio przed główną Mszą św koncelebrowaną pod przewodnictwem Papieża i od tego czasu dziś już Św. Jan Paweł II Papież jest Patronem naszego Chóru, obecnym w naszych programach o charakterze religijno-patriotycznym i nie tylko.
    Niech Wam Drogie Dziewczęta Chórzystki-Maturzystki Św. Jan Paweł II Papież błogosławi w Waszym długim i szczęśliwym życiu. Piękne wspólne zdjęcie przed Pomnikiem zachowajcie na pamiątkę dla swoich dzieci, wnuków i prawnuków. Będę Was mile i długo pamiętał. Dziękuję Wam bardzo. Trzymam kciuki za pomyślność na Waszej maturze. Mam nadzieje, że jeszcze niejednokrotnie zaśpiewacie z CANTILENĄ.

                        Dyrygent Chóru – Henryk Gadomski
  

 
„Śladańϊ Kurpśów” z udziałem CANTILENY
Czwartek, 07 Marzec 2019 08:49

190305 Sladami KurpiowGrupa Chórzystek CANTILENY pochodzących z Gminy Kadzidło w składzie: Kasia Giers, Daria Kaczyńska, Izabela Trzcińska i Klaudia Trzcińska uczestniczyła w programie dorocznej cyklicznej imprezy folklorystycznej   ŚLADAŃI KURPŚÓW, która odbyła się 5 marca b.r. w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle. Dziewczęta przygotowały pogram dedykowany nestorce kurpiowskich artystów i twórców ludowych, 90 – letniej Mariannie Staśkiewicz z Kadzidła, znakomitej twórczyni kurpiowskich wycinanek i koronek a także znanej, nie tylko w regionie kurpiowskim, poetce ludowej, odznaczonej medalem ZASŁUZONY DLA KULTURY POLSKIEJ i Medalem GLORIA ARTIS. Nasze Chórzystki wykonały między innymi dwie dwugłosowe pieśni do wierszy w dialekcie kurpiowskim Marianny Staśkiewicz ze zbioru „POŹÉWAJ ŹETRECKU”, a mianowicie: „Łu méj mamy w łogródecku” i „Juz wsystke studźënky” z muzyką dyrygenta CANTILENY, mającego tytuł Honorowego Obywatela Gminy Kadzidło. Znakomite, premierowe wykonanie naszych Dziewcząt spotkało się z serdecznym przyjęciem licznie zgromadzonej publiczności. Autorem zdjęć jest Mirosław Grzyb.

Zmieniony: Czwartek, 07 Marzec 2019 11:50
 
Koncert Noworoczny w Farze
Poniedziałek, 28 Styczeń 2019 09:15

190127 Cant w FarzeW niedzielę, 27 stycznia 2019 r w Kościele pw. NNMP ( Fara) odbył się Koncert Kolęd połączonych Chórów: Chóru Szkolnego CANTILENA i Ostrołęckiego Chóru Nauczycielskiego.  Serdeczne przyjęcie naszego programu będące wyrazem oceny naszych chóralnych propozycji przez słuchaczy i uczestników Liturgii a także Gospodarza Parafii - Księdza Proboszcza dra Wiesława Białczaka, sprawiło nam dużą satysfakcję artystyczną, wynagrodziło trud związany chociażby z dojazdem do Ostrołęki Chórzystek z odległych miejscowości, m.in. z miejscowości: Łyse, Myszyniec, Goworowo, Troszyn, Tatary, Obierwia i innych.
W Koncercie po Mszy Św . zabrzmiały nie tylko powszechnie znane i lubiane kolędy, jak BRACIA PATRZCIE JENO, DZISIAJ W BETLEJEM, PRZYBIEŻELI DO BETLEJEM, także kolędy mniej znane, dawne, prawie zapomniane kolędy jak: CIESZMY SIĘ I POD NIEBIOSY czy WIWAT DZISIAJ BOSKIEJ ISTNOŚCI. NA zakończenie Koncertu zabrzmiał utwór pt. NOWY ROK z tekstem Ignacego Kraszewskiego i muzyką Dyrygenta Chóru, skomponowany w grudniu 2018 roku. Wykonawczynią pięknych recytacji była Natalia Sobocińska, która wraz z Klaudią Trzcińską wykonały także Psalmy podczas Mszy Św.

Foto: Natalia Mierzejewska

 
HEJ, KOLĘDA, KOLĘDA....
Poniedziałek, 17 Grudzień 2018 08:05

Pduet_Choru_-_midi.jpgolskie kolędy należą do najpiękniejszych pieśni tego gatunku w świecie katolickim. Polskie kolędy (LULAJŻE JEZUNIU, MIZERNA CICHA, JEZUS MALUSIEŃKI, WŚRÓD NOCNEJ CISZY, W ŻŁOBIE LEŻY, PÓJDŹMY WSZYSCY DO STAJENKI i wiele innych) były inspiracją twórczą dla wielu polskich kompozytorów z F. Chopinem, S. Moniuszką, W. Lutosławskim na czele. Twórcami kolęd bywa także prosty lud. Kolędy ludowe są często źródłem wiedzy o życiu doczesnym, smutkach i radościach ale także o pojmowaniu w swoisty sposób Narodzenia Syna Bożego. Jedną z najpiękniejszych kurpiowskich kolęd jest wielozwrotkowa kolęda - pastorałka SCĘŚLIWE BETLEJEM.
      14 grudnia 2018 r. duet Chóru CANTILENA II LO w składzie: Klaudia Trzcińska i Natalia Sobocińska dokonał nagrania tej kolędy w opracowaniu 2 głosowym H.Gadomskiego. Kolęda SCĘŚLIWE BETLEJEM w dialekcie kurpiowskim znajdzie się kolejnej płycie przygotowywanej przez CANTILENĘ. Życzymy przyjemnego odbioru.
Dziękujemy Panu Jackowi Białobrzewskiemu za nagranie kolędy i dokumentację fotograficzną.

Zmieniony: Poniedziałek, 17 Grudzień 2018 09:04
 
Nabór uzupełniający do Chóru Szkolnego CANTILENA w roku szkolnym 2018/2019
Poniedziałek, 26 Listopad 2018 08:16

Tradycyjnie już, z początkiem roku szkolnego, odbywa się nabór uzupełniający do szkolnego Chóru CANTILENA. Okres próbny dla nowoprzyjętych Chórzystek kończy się wraz z pierwszym występem w Chórze. W bieżącym roku szkolnym był to okres wyjątkowo krótki, bo już 15 października większość spośród nowoprzyjętych wystąpiła w programie podczas miejskiej uroczystości Dnia Nauczyciela w OCK, a następnie 26 października podczas Jubileuszu XXX lecia II LO. Niedługo po tej uroczystości, bo już 11 listopada, wzięły udział w dużym programie z okazji miejskiej uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w OCK. Dziewczęta włożyły dużo pracy, przygotowując ponad 20 utworów chóralnych. Jestem pełen uznania dla ich pracowitości i talentu muzycznego.
A oto 11 wspaniałych Chórzystek z naboru wrześniowego roku szkolnego 2018/2019. Na zdjęciu od lewej:
rząd I - Kasia G., Patrycja  Ł., Daria K., Alicja Sz.,
rząd II - Zuzanna Z., Patrycja T., Kasia G., Kasia K.
(nieobecne na zdjęciu: Natalia K.,  Kinga N., Ewelina Sz.)

alt
Fot. Jacek Białobrzewski

Zmieniony: Piątek, 07 Grudzień 2018 14:57
 
Koncert poświęcony pamięci Św. Jana Pawła II Papieża OJCZYZNA KIEDY MYŚLĘ...
Wtorek, 16 Październik 2018 07:37

181014 Koncert w Kadzile14 października 2018 r. w Kościele pw. Św Ducha w Kadzidle odbył się Koncert poświęcony pamięci Św. Jana Pawła II Papieża OJCZYZNA KIEDY MYŚLĘ... w którym na zaproszenie Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży wystąpiły połączone Chóry Henryka Gadomskiego, a mianowicie: Chór Dziewczęcy CANTILENA II LO w Ostrołęce i Ostrołęcki Chór Nauczycielski. W programie koncertu, którym dyrygował Jan Miłosz Zarzycki, wystąpiła także solistka Gabriela Toc (Rumunia) – sopran, Mariusz Bonaszewski – aktor. Na program koncertu złożyły się utwory: J.S. Bacha, A. Vivaldiego, T. Albinoniego, W.A. Mozarta, G. Bizeta, C. Francka. W finale zabrzmiała BARKA – ulubiony utwór Św. Jana Pawła II Papieża w wykonaniu orkiestry, połączonych Chórów i solistek. Dużym aplauzem publiczności zostały nagrodzone solistki CANTILENY: Amelia Żynda i jej młodsza siostra Łucja (9 lat), wykonująca solo drugą zwrotkę BARKI. (Łucja już niejednokrotnie, na zaproszenie Dyrygenta, występowała z Chórem CANTILENA w niektórych programach, m.in. w Koncercie kolęd i pastorałek. Wspólne koncerty CANTILENY z Łomżyńską Orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. W Lutosławskiego mają już swoją kilkuletnią tradycję. CANTILENA poczytuje to sobie za duży zaszczyt.

Zdjęcia: arch. Filh. Kameralna im W. Lutosławskiego w Łomży

Zmieniony: Wtorek, 16 Październik 2018 13:11
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 4 z 16