Szkoła
Turniej FIFA 2022
Piątek, 25 Listopad 2022 15:17

 
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2022
Środa, 23 Listopad 2022 08:23

20221121_112418_Copy.jpgUczniowie i pracownicy z II LO świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2022, który przypada na 20 listopada. II LO bierze udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanego w Polsce przez UNICEF. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy szczególny przekaz zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji, a także przeciwdziałania dyskryminacji, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Z tej okazji to, tak bardzo ważne wydarzenie promowaliśmy obchody tego dnia od 21 listopada do 25 listopada. Zostały przeprowadzone lekcje z wykorzystaniem przygotowanych przykładowych scenariuszy przez organizację UNICEF. Te lekcje poprowadzili następujący nauczyciele na przedmiotach: p. Elżbieta Mironczuk i p. Jan Mironczuk na historii, wiedzy o społeczeństwie oraz historia i społeczeństwo; p. Lidia Górska na geografii i p. Barbara Zaborowska na edukacji dla bezpieczeństwa. Oprócz przeprowadzonych lekcji uczniowie i pracownicy szkoły przyszli ubrani na niebiesko w dniu 21 listopada solidaryzując się z barwami organizacji UNICEF. Została również przeprowadzona anonimowa ankieta wśród uczniów i pracowników szkoły dotycząca praw dziecka i ucznia. Tradycyjnie młodzież z poszczególnych klas przygotowała prace plastyczne propagujące prawa dziecka. Zapraszamy do galerii zdjęć: Szkolny koordynator Akcji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF: p. Barbara Zaborowska

Zmieniony: Czwartek, 24 Listopad 2022 08:26
 
Nagroda główna dla naszych uczniów na OFFM 2022
Wtorek, 22 Listopad 2022 08:27

14 listopada 2022 roku odbyła się 1. edycja Ostrołęckiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych. Młodzi artyści przygotowali i zaprezentowali krótkometrażowe filmy poświęcone aktualnym problemom, rozterkom oraz zainteresowaniom i pasjom wieku nastoletniego. Następnie komisja jurorska wyłoniła zwycięzców.
Niezwykle miło jest nam poinformować, że Nagrodę Główną (Grand Prix) otrzymał film pt. „Jeśli nie mogę sobie zrobić przerwy na kawę, część mojej osobowości umiera" w reżyserii Piotra Duszaka, ucznia klasy 4f, za profesjonalną realizację filmu dokumentalnego o historii Kafeterii w Ostrołęce. Autorką zdjęć i osobą odpowiedzialną za montaż była Magdalena Jaksina (kl. 4a).
Serdecznie gratulujemy, życząc kolejnych filmowych przygód i wyzwań!

Zapraszamy do obejrzenia filmu - LINK.

Zmieniony: Wtorek, 22 Listopad 2022 08:33
 
#KOMÓRKOMANIA
Poniedziałek, 21 Listopad 2022 08:12

W październiku po raz kolejny w naszej szkole odbyła się akcja w ramach projektu #KOMÓRKOMANIA pod patronatem Fundacji DKMS, której celem jest edukacja społeczności szkolnej w zakresie dawstwa szpiku oraz rejestracja w bazie potencjalnych Dawców szpiku.

Uczniowie z klasy 3c: Amelia Gudelska, Amelia Godlewska, Hubert Gut oraz Maria Budniak przeprowadzili akcję informacyjno-edukacyjną w klasach czwartych w zakresie idei dawstwa oraz chorób nowotworowych krwi. Działania promocyjne zakończyły się rejestracją osób pełnoletnich w bazie potencjalnych Dawców szpiku. Dziękujemy z całego serca społeczności II LO za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu #KOMÓRKOMANII, a w szczególności tym uczniom i nauczycielom, którzy zdecydowali się dołączyć do międzynarodowej bazy Dawców szpiku.

Rodziców zachęcamy do zapoznania się z broszurą informacyjną zamieszczoną poniżej.

Broszura

 

Zmieniony: Wtorek, 22 Listopad 2022 08:23
 
14 listopada – Dzień Czystego Powietrza
Wtorek, 15 Listopad 2022 14:45

„Zadbaj o swój kawałek nieba” – to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Ma ona nie tylko wyjaśniać przyczyny powstawania zjawiska smogu, ale przede wszystkim zachęcać Polaków do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza. Powietrza, od którego zależą nasze zdrowie i stan środowiska. W myśl tego hasła w naszej szkole przystąpiliśmy do świętowania dzisiejszego dnia i przeprowadziliśmy lekcje ekologiczne w ramach realizacji GOZ. Na przedmiocie Edukacja Dla Bezpieczeństwa pod opieką p. Barbary Zaborowskiej oraz Geografii pod opieką p. Lidii Górskiej uczniowie przygotowywali plakaty propagujące czyste powietrze, a także rozwiązywali karty pracy, w których odpowiadali na następujące pytania:

1.Wymieć źródła zanieczyszczeń atmosfery i podaj do każdego przykłady.
2.Jakie są skutki zanieczyszczenia powietrza dla człowieka, zwierząt i roślin.
3.Wymienić sposoby ochrony atmosfery przed emisją zanieczyszczeń wprowadzane przez: własne gospodarstwo domowe, władze gminy/ miasta oraz państwo
4.Wyjaśnić hasło: „Nie pal śmieci dbaj o dzieci”
5.Ułożyć inne hasła propagujące czyste powietrze.

Przykładowe hasła ułożone przez uczniów:

„Nie pal w piecu byle czego, zrób dla świata coś dobrego”
„Świat zadymiony ma same złe strony”
„Paląc śmieci trujesz dzieci- Okaż kulturę i chroń naturę”
„Czyste środowisko – najlepsze uzdrowisko”
„O powietrze dbasz – zdrowie masz”

Zapraszamy do galerii zdjęć

Zmieniony: Wtorek, 15 Listopad 2022 15:15
 
Narodowe Święto Niepodległości 2022
Poniedziałek, 14 Listopad 2022 15:01

„Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wyległo
słowo piękne jak honor i męstwo
słowo, które brzmi - NIEPODLEGŁOŚĆ”.
(Marcin Wolski - „ Niepodległość”)

 

10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, społeczność szkolna II Liceum złożyła hołd naszym Rodakom, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli.
W odświętnie udekorowanej szkolnej sali gimnastycznej Chór Szkolny CANTILENA i uczniowie klasy II B zaprezentowali piękny program słowno muzyczny złożony z pieśni i wierszy o treści patriotyczno – żołnierskiej.
O godz. 11.11 młodzież szkolna i nauczyciele włączyli się do ogólnopolskiej akcji „ Szkoła do Hymnu” wykonując Polski Hymn Narodowy.
Zgodnie z tradycją Szkoły, podczas szkolnej uroczystości Narodowego Święta Niepodległości, dokonano zmiany Honorowego Pocztu Sztandaru Szkoły.

Zmieniony: Wtorek, 15 Listopad 2022 16:29
 
Dzień Patrona
Poniedziałek, 07 Listopad 2022 14:49

W dniach 27-28 października 2022 roku odbyły się w naszej szkole uroczystości z okazji Dnia Patrona. Klasy 3b i 3a przygotowały uroczysty apel, podczas którego mogliśmy wsłuchać się w poezję Cypriana Kamila Norwida, recytowaną przez uczennice naszej szkoły, poznać fakty z jego życia oraz wartości wypływające z jego twórczości.
Dyrektor II LO -pan Krzysztof Jankowski przypomniał, że 28 czerwca 2002 roku podjęto decyzję o nadaniu imienia II LO, od tej pory nosi ona imię Cypriana Kamila Norwida. 17 października tego samego roku podpisano akt erekcyjny.
- Gdy patrzymy na naszego patrona, Norwida, możemy podkreślić, że jest jedną z tych postaci, która nie przemija wraz ze swoją śmiercią. Jego wyrazistość i jasne widzenie rzeczywistości sprawiają, że powracał i powraca w kolejnych dekadach. Była i jest przywoływana jego osoba przez ludzi nietuzinkowych, wielkich, przez pokolenia - powiedział Krzysztof Jankowski.
Pan Dyrektor dodał, że "była w Norwidzie płodność, kreatywność, chęć tworzenia i wyrażenia siebie". Zwrócił się też do uczniów:
Jesteście na etapie odkrywania własnej drogi w życiu, co nie należy do decyzji łatwych, bo wymaga podjęcia pewnego ryzyka i kroku, który nie zawsze jest bezbolesny, podlega ocenie, a nawet krytyce. Ale nie można stać całe swoje życie za kurtyną, oglądać widowni przez małą, odsłoniętą szparę. Tą widownią dziś jest świat i lokalne społeczności, w których żyjecie. Scena waszego życia jest zarezerwowana tylko dla was, nie ma możliwości, by ktoś inny odegrał waszą rolę. Nasz patron odegrał ważną rolę budzenia u innych świadomości. Wziął na siebie zadanie uwrażliwiania sumień Polaków.
Części artystycznej towarzyszyła również oprawa muzyczna. Mogliśmy wysłuchać występu chóru szkolnego 'Cantilena'- pod kierunkiem Pana Henryka Gadomskiego oraz występów młodych muzyków z naszej szkoły. Dodatkowym punktem programu był film przygotowany przez samorząd uczniowski, w którym uczniowie oraz pracownicy szkoły, wypowiadali się na temat twórczości naszego Patrona.
Za przygotowanie uroczystości odpowiadały klasy 3a i 3b pod kierownictwem nauczycieli - Justyny Mościckiej, Joanny Kukuć i Pawła Czartoryskiego.

Zmieniony: Środa, 09 Listopad 2022 10:09
 
MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE
Poniedziałek, 07 Listopad 2022 14:32

Nasza szkoła kolejny raz brała udział w turnieju MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE - w tym roku zajęliśmy V miejsce :). Pełnoletni uczniowie mogli oddać krew w Centrum Krwiodawstwa i wspomóc banki krwi, w których często jej brakuje. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji i propagowali całą inicjatywę wśród społeczności szkolnej.Liczy na to,że w kolejnych edycjach turnieju będzie nas jeszcze więcej!Krew to przecież drogocenny dar,którego nie można kupić!

 

Zmieniony: Poniedziałek, 07 Listopad 2022 14:38
 
MŁODZI LIDERZY PRAWA
Poniedziałek, 07 Listopad 2022 07:52

zdjęcie_liderzy_prawa.jpg

Marta Dobkowska - uczennica klasy IV b zakwalifikowała się do najlepszej 25 osobowej grupy młodzieży z Polski, która ma możliwość realizować program edukacyjny Pracownia Liderów Prawa Junior. Program obejmuje cztery zjazdy szkoleniowe w Warszawie oraz udział w Szkole Zimowej. Największą zaletą programu są spotkania z gośćmi specjalnymi, które bez cienia wątpliwości będą okazją do budowania konstruktywnego dialogu. Podczas nich uczestnicy mogą korzystać z wiedzy i doświadczenia aktualnych liderów prawa, polityki oraz gospodarki.

Przed Martą kolejne wyzwania. Uczestnicy, którzy zdadzą testy, otrzymają certyfikaty potwierdzające ukończenie programu, a wyróżniające się osoby - niepowtarzalną szansę na odbycie praktyk w Ministerstwie Sprawiedliwości lub Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości.

 
Kreatywne lekcje. Nie tylko na odległość
Piątek, 21 Październik 2022 11:17

Podczas Uroczystej Gali z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przygotowanej przez organ prowadzący szkołę – Urząd Miasta Ostrołęki, rozstrzygnięto III edycję konkursu "Kreatywne lekcje. Nie tylko na odległość". Jest to konkurs skierowany do nauczycieli, zespołów nauczycielskich oraz rad pedagogicznych wszystkich typów szkół i przedszkoli prowadzonych przez Miasto Ostrołęka oraz szkół i przedszkoli prowadzonych przez osoby fizyczne lub prawne. Jego celem jest kształtowanie postawy otwartości nauczycieli wobec nowoczesnych metod realizacji podstawy programowej uwzględniającej potrzeby i możliwości uczniów oraz zainspirowanie nauczycieli do organizacji zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Z dumą i radością informujemy, że do konkursu przystąpiły nauczycielki języka angielskiego II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Ostrołęce – pani Ilona Kulas i pani Agnieszka Młynarczyk, zdobywając drużynowo I miejsce. Zadaniem pań było przygotowanie scenariusza lekcji oraz nagranie filmu instruktażowego na wybrany temat. Nauczycielki opracowały temat z zakresu podróżowania i turystyki, do którego wykonały własne karty pracy i zróżnicowane ćwiczenia z wykorzystaniem TIK (np. gra językowa, quiz multimedialny). Ciekawe, aktywizujące metody pracy (np. metoda heurystyczna) uwzględniły uczniów na różnych poziomach zaawansowania oraz uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Serdecznie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów zawodowych.

 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 71