deklaracja 1584688593

SiteGround web hosting Joomla Templates
Spotkanie z panią Teresą Kupiszewską
Poniedziałek, 14 Listopad 2011 08:58
8 listopada 2011 roku w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z panią Teresą Kupiszewską, żoną cenionego pisarza i poety, znanego działacza kultury. Edward Kupiszewski aktywnie uczestniczył w życiu literackim regionu, współpracując z Miejską Biblioteką Publiczną, Towarzystwem Przyjaciół Ostrołęki i ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Bibliotek i Książki. Uczestniczył w Kurpiowskich Dniach Literatury (1975 – 1989). Był jednym z głównych inicjatorów i organizatorów Spotkań Literackich na Kurpiach (od 1997 do 2000 r.). Współorganizował spotkania autorskie z poetami ostrołęckimi. Wspólnie ze studentami z Kolegium Nauczycielskiego przygotowywał wieczory poetyckie. Znaczący był jego wkład w promowanie młodych talentów literackich z Ostrołęki. Z Ireną Knapik – Machnowską prowadził Salon Literacki w Galerii (od 1994 r.). Wielokrotnie uczestniczył jako honorowy juror w konkursach poetyckich i recytatorskich dla dzieci i młodzieży. Był redaktorem wielu tomików poezji ostrołęckich twórców, wydawanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki. W latach 1989 – 1992 współredagował kwartalnik literacko – artystyczny Pracownia. Był założycielem i współredaktorem pisma literackiego Parnasik, wydawanego w Zespole Kolegiów Nauczycielskich. Dzięki jego zabiegom pismo to pod koniec lat dziewięćdziesiątych “wyszło poza mury szkolne”, stając się pismem ogólnodostępnym.

Za twórczość literacką oraz za działalność społeczną został wyróżniony, min. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1991), Złotym Krzyżem Zasługi (1984), odznaką “Zasłużony Działacz Kultury” (1974). Jest laureatem nagród literackich, min. Nagrody im. S. Piętaka (1985 r). W maju 2000 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Ostrołęki za szczególne dokonania w dziedzinie kultury.

Zmarł w Ostrołęce 8 sierpnia 2000 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych na ostrołęckim cmentarzu komunalnym.

W 2010 r. w 10. rocznicę śmierci Poety dla uczczenia Jego pamięci Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce zorganizowała I Festiwal Literacki im. Edwarda Kupiszewskiego zwany Kupiszewiadą.