CZYTANIE NORWIDA 2022
Czwartek, 09 Czerwiec 2022 12:17

8 czerwca nasza szkoła, po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią, już po raz dziewiąty brała udział w ogólnopolskiej akcji CZYTANIE NORWIDA 2022. Na spotkaniu, któremu przyświecały słowa: "Wszystko bierze swą moc z ideałów...", zaproszeni goście mieli okazję zaprezentować przed młodzieżą interpretację wybranego utworu Patrona.


Jako pierwsza z poezją Norwida zmierzyła się pani Anna Maksimowska – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Józefa Bema w Ostrołęce, nauczycielka fizyki, w przeszłości pracująca również w naszej szkole. Wybrała wiersz "Piękno" i podzieliła się swoimi przemyśleniami na jego temat.

Zaproszenie na uroczystość przyjęła pani Beata Narożna - doradca metodyczny w zakresie języka polskiego Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Ostrołęce. W swoim wystąpieniu odniosła się do myśli zawartej w wierszu "Samotność". Z sentymentem wspomniała również czasy, gdy chodziła do naszej szkoły.

Kolejnym gościem była pani Anna Sobiech - dyrektor Biblioteki Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce, pracownik biblioteki naszego liceum, organizatorka wielu przedsięwzięć i konkursów promujących twórczość Norwida. Interpretując wiersz "Pielgrzym", zwróciła uwagę na smutne i samotne życie poety.

Udział w uroczystości wzięła pani Renata Deptuła - nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej Nr 1 w Ostrołęce, poetka, autorka prozy poetyckiej, prowadząca blog poświęcony literaturze. Przeczytała i zinterpretowała wiersz "Piękno czasu".

Jako ostatni swoimi przemyśleniami na temat wiersza "Moja ojczyzna" podzielił się pan Henryk Gadomski - założyciel chóru "Cantilena", który w tym roku obchodzi 40-lecie swego istnienia i działalności. Profesor Gadomski to także kompozytor, nauczyciel muzyki, etnomuzykolog i popularyzator kultury kurpiowskiej, za wybitne osiągnięcia odznaczony tytułem Honorowego Profesora Oświaty.


Uroczystość CZYTANIA NORWIDA uświetniły występy uczniów naszej szkoły. Stanisław Kubeł (3b) wykonał mazurki e-mol i f-dur, akompaniował też Milenie Śledziewskiej (2e), która zaśpiewała wiersz Patrona "Zapytaj". Na scenie pojawiła się Oliwia Gosiewska (3g), laureatka Szkolnego Konkursu Recytatorskiego Twórczości Cypriana Kamila Norwida, która zaprezentowała wiersz "Ciemność". Chór "Cantilena" pod kierunkiem profesora Henryka Gadomskiego wykonał natomiast utwór "Moja ojczyzna".

Na zakończenie głos zabrał dyrektor naszego liceum pan Krzysztof Jankowski i podziękował gościom za przyjęcie zaproszenia na spotkanie z poezją Norwida.

Całą uroczystość poprowadzili Emilia Gaj (2e) i Dastin Niestępski (2d).
Zdjęcia wykonał Jakub Kowalski (1g).
Spotkanie z poezją Norwida przygotowały panie Joanna Banaszek i Anastazja Dzwonnik-Załęska z klasami 2e oraz 2d.

Zmieniony: Piątek, 10 Czerwiec 2022 06:57