Koncert Bożonarodzeniowy
Czwartek, 23 Grudzień 2021 08:25

17 grudnia w naszym liceum odbył się Koncert Bożonarodzeniowy. Za sprawą Chóru „Cantilena” prowadzonego przez Pana Henryka Gadomskiego, zostaliśmy wprowadzeni w wyjątkowy, świąteczny nastrój.

Podczas koncertu śpiewane były różnego rodzaju kolędy:

- powszechnie znane i lubiane np. „Przybieżeli do Betlejem”, „Jezus Malusieńki”, czy „Bóg się rodzi”,

- zapomniane np. „Cieszmy się”,

- współczesne np. „Od niebiosów”.

Koncert rozpoczął się od kolęd, które wielbiły Nowonarodzonego Jezusa jako Boga. W śpiewie wybrzmiewało przede wszystkim radosne „Gloria” (chwała Bogu).

Następnie został zaprezentowany wiersz oraz dwie współczesne kołysanki („Kołysanka Marii Panny” oraz „Kołysanka Bożonarodzeniowa”), które wywołały w słuchaczach chwilę zadumy nad ziemskim wymiarem życia Jezusa, związanego z ubóstwem, cierpieniem i trudem.

Kolejną grupą były pastorałki ludowe, a wśród nich pastorałka kurpiowska „Scęśliwe Betlejem”. W tekstach tych kolęd, jak to powiedziała przewodnicząca chóru Martyna Duda, wyczuwa się pewnego rodzaju poufałość w stosunku do świętości Jezusa. Wypływa ona jednak z zatroskania i współczucia sytuacji, w której znalazł się Syn Boży.

Chór zakończył swój występ złożeniem życzeń uczniom i pracownikom szkoły oraz zaśpiewaniem kolędy „Nowy Rok”.

Słuchacze nagrodzili występujących gromkimi brawami, tym bardziej, że chór obchodził swoje 40 – lecie istnienia.

Szczególne podziękowania dla uczennic, które wykonywały partie solowe: Małgorzaty Derkacz, Julii Dolata, Wiktorii Drężewskiej, Magdy Michalak, Aleksandry Sobiech, Izabeli Trzcińskiej, Patrycji Sucheckiej oraz dla uczennic, które recytowały: Martyny Dudy oraz Wiktorii Drężewskiej.

Podczas świątecznego spotkania zostały również rozdane nagrody za najpiękniejsze ustrojenie sal. Pierwsze miejsce otrzymała klasa 3 dp. Wyróżnione zostały także klasy 3 cp oraz 2 f. Nagrodę za najciekawszą prezentację otrzymała klasa 3 fg. Dodatkowo nagrodę Mikołajkową za najliczniejsze ubranie się na świątecznie otrzymała klasa 1 f. Konkursy były prowadzone przez Samorząd Uczniowski, a nagrody wręczali przewodniczący SU Stanisław Kubeł oraz Marta Dobkowska.

Podziękowania i dyplomy rozdawała także przedstawicielka harcerstwa Natalia Wołosz za udział w Akcji Paczka. Pierwsze miejsce w pomaganiu zajęła klasa 3 bg. Wyróżnione zostały klasy: 1 c, 2 d, 2 b. Podziękowanie indywidualne otrzymał natomiast Maksymilian Mróz z klasy 1 d.

Całe spotkanie zakończyło się wystąpieniem Pana Dyrektora Krzysztofa Jankowskiego, który życzył wszystkim wytchnienia i odpoczynku podczas przerwy świątecznej, by święta Bożego Narodzenia były czasem spotkań z rodziną, przepełnionym miłością i pokojem. Pan Dyrektor życzył również domknięcia wszystkich spraw rozpoczętych i doświadczenia rzeczy ważnych i głębokich związanych z naszym życiem duchowym.

Całe spotkanie prowadzone było przez przedstawicieli SU Martę Dobkowską i Stanisława Kubła. Wystrój sali zawdzięczamy Pani Anecie Mizerek – Ochenkowskiej oraz Pani Katarzynie Stolarczyk. Relację fotograficzną możemy podziwiać dzięki uczniowi klasy 3 dg Mateuszowi Golanowi.

Zmieniony: Czwartek, 23 Grudzień 2021 08:31