Polscy badacze na ścieżkach nauki
Poniedziałek, 28 Wrzesień 2020 09:01

wystawa 1024W dniach od 21 września do 2 października możemy oglądać wystawę  „Z zesłania na wyżyny nauki. Polscy badacze Syberii”. Wystawa jest własnością Muzeum Pamięci Sybiru i została wypożyczona w ramach wzajemnej współpracy. W dniu otwarcia wystawy w naszej szkole, kurator wystawy, pani Anna Kietlińska przybliżyła uczniom tło historyczne i społeczne dokonań naukowych Polaków przebywających na zsyłce. Wystawa poświęcona polskim odkrywcom zesłanym na Syberię przedstawia reprodukcję 15 portretów, na których możemy oglądać podobizny Bronisława Piłsudskiego, Aleksandra Czekanowskiego, Jana Czerskiego, Benedykta Nałęcz-Dybowskiego, Ewy Felińskiej, Wiktora Godlewskiego, Sergiusza Jastrzębskiego, Józefa Kalinowskiego (późniejszego św. brata Rafała), Józefa  Kowalewskiego, Edwarda Piekarskiego, Wacława Sieroszewskiego, Juliana Talko-Hryncewicza, Mikołaja Witaszewskiego i Leona Barszczewskiego. Autorką portretów jest Paulina Kopestyńska, która pochodzi z dalekiej Jakucji.  Ponadto każda z plansz opisuje zakres dokonań odkrywcy. Zachęcamy do zapoznania się z wystawą i sięgnięcia głębiej do historii życia poszczególnych badaczy.

Zmieniony: Wtorek, 29 Grudzień 2020 10:56