Mało znany fragment z przeszłości II LO z CANTILENĄ w tle
Środa, 18 Wrzesień 2019 10:22

190915 Meppen15 września minęła  25 rocznica podpisania Deklaracji Partnerstwa Miast Ostrołeki i Meppen. Jesienią 1994 roku w Meppen (Saksonia Dolna – Niemcy) została podpisana Deklaracja Partnerstwa Miast: Ostrołęki i Meppen. Jednym z waznych punktów tej Deklaracji była wymiana kulturalna.
    To właśnie CANTILENA  zapoczątkowała wymianę różnorodnych zespołów artystycznych Ostrołęki i Meppen. Od 3 do 8 stycznia 1995 roku, na zaproszenie władz Miasta Meppen i Dekanalnego Chóru Młodzieżowego DEKANATSJUGENDCHOR,  w Meppen przebywał Chór II LO CANTILENA. Koncerty w Meppen i okolicznych miastach jak Haren, Bokeloch ( także wspólne z niemieckim Chórem – Gospodarzem),  wycieczki do pobliskiej Holandii, bogaty program kulturalno – rozrywkowy z udziałem Gospodarzy, wypełniały program tego jak i kolejnych podróży artystycznych w latach 1996 i 1999. W dwu ostatnich programach wymiany, wraz z CANTILENĄ, uczestniczyła starsza grupa innego mojego Chóru, a mianowicie,  Dziecięcego Chóru ARABESKA Ostrołęckiego Towarzystwa Muzycznego, mająca za sobą wiele wcześniejszch koncertów, wspólnych z CANTILENĄ.
    Na zproszenie władz Miasta Ostrołeki, Dyrekcji II LO i Chóru CANTILENA, z rewizytą w Ostrołęce był niemiecki Chór Młodzieżowy DEKANATSJUGENDCHOR (1995 r.) i Chór Dziecięcy Miasta Meppen ( 1998 r). Każdorazowo organizatorem wymiany w Ostrołęce była CANTILENA , która zapewniła niemieckim  Gościom  zakwaterowanie i wyżywienie w swoich domach, uczestniczyła we wspólnych koncertach w Ostrołęce i w innych miejscowaściach w powiecie, organizowała wycieczki na Jeziora Augustowskie, do Warszawy, Gdańska.
    Wspaniałą atmosferę tamtych lat dziewięćdziesiątych XX wieku, lat wymiany kulturalnej CANTILENY z Chórami niemieckimi zaprzyjaźnionego Miasta Meppen, wspominają z nostalgią byłe Chórzystki CANTILENY  i ARABESKI  przy każdym zamierzonym i przypadkowym spotkaniu po latach. Załączam kilka nie publikowanych wcześniej zdjęć i wycinków z lokalnej prasy niemieckiej, która żywo interesowała się naszymi koncertami i publikowała bardzo pochlebne, merytoryczne recenzje z koncertów w Meppen.                     Serdecznie pozdrawiam byłe Chórzystki CANTILENY i ARABESKI  a także naszych sympatyków i przyjaciół.


Dyregent Chórów CANTILENA i ARABESKA – Henryk Gadomski

Zmieniony: Czwartek, 19 Wrzesień 2019 11:45