II LO w Ostrołęce
V Edycja Olimpiady Wiedzy o Kurpiach
Szkoła
Wpisany przez Radosław Pęksa   
Czwartek, 23 Listopad 2023 09:30

V OlimiadaSzkolny etap V Edycji Olimpiady Wiedzy o Kurpiach

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w szkolnym etapie V Edycji Olimpiady Wiedzy o Kurpiach, której tematem wiodącym jest: 650-lecie Miasta Ostrołęki. Osoby chcące zmierzyć się ze swoją wiedzą na ten temat zapraszamy do rozwiązania testu w dniu 28 listopada 2023 r. o godz. 10.30 w czytelni biblioteki szkolnej. Trzy najlepsze osoby będą reprezentowały naszą szkołę w etapie finałowym Olimpiady. Do wygrania cenne nagrody. Szczegóły w bibliotece szkolnej.

Serdecznie zapraszamy.

 
STANISŁAW SOJCZYŃSKI – NAUCZYCIEL, ŻOŁNIERZ, KONSPIRATOR
Szkoła
Wpisany przez Radosław Pęksa   
Środa, 22 Listopad 2023 19:51

STANISŁAW SOJCZYŃSKIW dniach 31 października do 21listopada 2023 r. w sali numer 11 uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć wystawę poświęconą postaci jednego z Żołnierzy Niezłomnych.

Stanisław Sojczyński „Warszyc” od 1934 r. pracował jako nauczyciel w szkole powszechnej koło Częstochowy. Po wybuchu wojny walczył w kampanii wrześniowej jako podporucznik. Uniknął niewoli i szybko włączył się w działalność konspiracyjną, najpierw w Służbie Zwycięstwu Polski, następnie w Związku Walki Zbrojnej, a od 1942 r. jako zastępca komendanta Obwodu Radomsko Armii Krajowej.

Podczas drugiej sowieckiej okupacji był poszukiwany przez aparat bezpieczeństwa. Wiosną 1945 roku zaangażował się w działalność niepodległościową tworząc oddział konspiracyjny, który przyjął nazwę „Samodzielna Grupa Konspiracyjnego Wojska Polskiego”. Aresztowanie Sojczyńskiego nastąpiło w czerwcu 1946 r. w Częstochowie. Kapitan Sojczyński przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 19 lutego 1947 r. w Łodzi.  więcej ...

Zmieniony: Środa, 22 Listopad 2023 19:56
Więcej…
 
14 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza
Szkoła
Wpisany przez Radosław Pęksa   
Środa, 22 Listopad 2023 08:47

dcJuż po raz kolejny nasza szkoła angażuje się w przedsięwzięcia mające na celu popularyzację wiedzy na temat, jakości powietrza i troski o klimat. Na przedmiocie edukacja dla bezpieczeństwa w klasach pierwszych zostały poruszane kwestie dotyczące przyczyn (źródeł) zanieczyszczenia powietrza, skutków dla człowieka i świata roślin oraz zwierząt, a także gospodarki kraju. Przedstawiono również sposoby zwalczania źródeł zanieczyszczenia powietrza. Uczniowie przygotowali plakaty, a także prezentacje.
P. Barbara Zaborowska
do pobrania: PREZENTACJA

Zmieniony: Środa, 22 Listopad 2023 19:49
 
Ogólnopolski Turniej Wiedzy z Chemii
Szkoła
Wpisany przez Radosław Pęksa   
Poniedziałek, 20 Listopad 2023 20:28

otw10 listopada 2023r odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Turniej Wiedzy z Chemii. OTW jest konkursem dla wszystkich uczniów chcących sprawdzić swoją wiedzę z danego przedmiotu, rozwinąć swoje zainteresowania. W turnieju zmagało się 19 osób: Kalina Bereszczyńska, Igor Ludwiniak z klasy 2c, Błażej Bastek, Klaudia Czeleń, Oliwia Bucińska, Michał Deptuła, Julia Dymerska, Marta Gleba, Łukasz Kurak, Anna Sawicka, Paulina Tymosiak, Patrycja Żebrowska z klasy 3e, Julia Deptuła, Martyna Duda, Emilia Gaj, Karolina Gleba, Łucja Kaliszewska, Krzysztof Kowalewski, Małgorzata Sęk z klasy 4e. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i wkładem pracy. Najwyższy wynik uzyskał Krzysztof Kowalewski. Wszystkim życzymy dalszych sukcesów. Koordynatorem turnieju była p. Monika Kaliszewska.

 
MARATON PISANIA LISTÓW 2023
Szkoła
Wpisany przez Radosław Pęksa   
Poniedziałek, 20 Listopad 2023 20:23

 

MaratonMaraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy obchodzimy Dzień Praw Człowieka. Jest to międzynarodowe wydarzenie, którego idea narodziła się w Polsce w 2001 roku. Inicjatorami pierwszego MPL byli członkowie i członkinie Warszawskiej Grupy Lokalnej Amnesty International. Dzięki Maratonowi upowszechniamy wiedzę na temat wolności i praw człowieka. Akcja opiera się na założeniu, że poszanowanie praw człowieka jest wspólną sprawą całego społeczeństwa.

Dziś Maraton Pisania Listów, znany również jako Write for Rights, to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. W ramach zeszłorocznej edycji w Polsce napisano łącznie 251 164 listy, a na całym świecie podjęto co najmniej 5 320 261 akcji.

Po raz pierwszy II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Ostrołęce dołączyło do MPL. Akcja odbędzie się 5 grudnia 2023 r. w szkolnej czytelni. Wspólnie podejmiemy działania w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane. Wszystkich chętnych zapraszamy. NAPISZ LIST. ZMIEŃ ŻYCIE.

Elżbieta Mironczuk
Koordynator Szkolnej Akcji MPL

Zmieniony: Poniedziałek, 20 Listopad 2023 20:31
 
Ciekawe warsztaty w Bibliotece Pedagogicznej
Szkoła
Wpisany przez Radosław Pęksa   
Piątek, 17 Listopad 2023 09:43

IMG2023111513003715 listopada klasa 1f wraz z nauczycielkami języka angielskiego Iloną Kulas i Agnieszką Młynarczyk uczestniczyła w warsztatach pt. “Mnemotechniki – jak zapamiętywać i uczyć się efektywnie” zorganizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Ostrołęce. Podczas warsztatów uczniowie mieli szansę dowiedzieć się, co to są mnemotechniki oraz zdobyć praktyczne umiejętności pozwalające na skuteczniejsze zapamiętywanie informacji oraz skuteczniejsze uczenie się. Tematyka warsztatów obejmowała różnorodne metody, a uczniowie mieli okazję przećwiczyć ich stosowanie. Wierzymy, że zdobyte podczas tych warsztatów umiejętności staną się cennym narzędziem w codziennym życiu szkolnym, wspomagając efektywność nauki oraz rozwijając zdolności poznawcze uczniów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywne uczestnictwo oraz zaangażowanie w rozwijanie swoich umiejętności. Wspólnie tworzymy inspirujące środowisko edukacyjne, które wspiera rozwój intelektualny i osobisty każdego ucznia.  więcej ...

Zmieniony: Piątek, 17 Listopad 2023 10:36
Więcej…
 
Zwycięstwo uczniów w konkursie z okazji 650-lecia miasta!
Szkoła
Wpisany przez Radosław Pęksa   
Piątek, 17 Listopad 2023 09:17

IMG20231116124116Z ogromną radością informujemy, że w konkursie organizowanym z okazji obchodów jubileuszu 650-lecia miasta przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ostrołęce wszystkie nasze drużyny zdobyły miejsca na podium. Szczegółowe wyniki prezentują się następująco:

Kategoria szkoły ponadpodstawowe:

I miejsce: Julia Golan, Michalina Jamka kl. 1f

II miejsce: Kinga Dudziak, Olga Długołęcka kl. 1h

III miejsce: Sebastian Bałazy, Jan Makowski kl. 1f

Nasi utalentowani uczniowie przygotowali prezentacje oraz film video w temacie "Wirtualny przewodnik po Ostrołęce dla rodaka i cudzoziemca", w których przedstawili zalety naszego miasta i zachęcili do jego odwiedzenia. Specjalna komisja, po zapoznaniu się z wszystkimi nadesłanymi pracami, przyznała zaszczytne miejsca właśnie naszym uczniom. Takie osiągnięcie to powód do dumy dla całej społeczności szkolnej.  więcej ...

Zmieniony: Piątek, 17 Listopad 2023 09:20
Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 2 z 194